Strona główna>widoczne dla wszystkich>Kolejka "Konin - Jabłonka Ładownia"


Kolejka "Konin - Jabłonka Ładownia"
Polecane!

Kolejka
© klos - wszelkie prawa zastrzeżone.
Poprzednie zdjęcie:
EN57-1017
album  postcard_off Następne zdjęcie:
Ostatnia godzina

Kolejka "Konin - Jabłonka Ładownia"

Opis: Kawałeczek nad miastem Trzciel (woj. Lubuskie) mieści się jezioro Żydowskie ("obecne" już na PRIV) oraz jez. Konin, obok którego znajduje się stary tartak.
Jako, że rejon jest ściśle drzewny, swego czasu kwitnął tutaj przemysł drzewno-meblarsko-tartaczano-wikliniarski, to i okoliczna, nieczynna już kolej normalnotorowa (Zbąszyń - Trzciel - Łowyń - Międzychód) wykorzystywana była do transportu drewna jak i gotowych wyrobów pobliskich fabryk.

Z tartaku nad jeziorem Konin do pobliskiej (około 2 kilometry) linii normalnotorowej wytyczono wzdłuż duktu leśnego kolejkę wąskotorową. Biegła ona nieustannie przez las do miejsca, które nazwano "Jabłonka Ładownia" nieopodal przystanku osobowego Szklarka Trzcielska. Ładownia składała się z jednego toru dodatkowego oraz rampy gdzie podjeżdżała kolejka wąskotorowa. Tam dokonywano przeładunku surowca.

Gdy w 1992 roku zamknięto dla ruchu towarowego linię normalnotorową to i wąskotorówka przestała mieć rację bytu. Torowiska leżały jeszcze niedługi okres czasu nim je zdemontowano. Do dzisiaj pozostał jedynie widoczny na zdjęciu fragment torów w asfaltowej dróżce wiodącej do wsi Jabłonka.
Kilka lat temu zrobiłem spacer wzdłuż pozostałości kolejki, doły po podkładach jak i przebieg wciąż były bardzo dobrze widoczne (mam kilka zdjęć).

Pamiętam tę kolejkę jeszcze z czasów gdy fizycznie istniała. Po lewej stronie kadru znajduje się (zmodernizowany) tartak i jezioro Konin.
Autor zdjęcia: klos
Słowa kluczowe: Trzciel, kolejka, wąskotorowa, tartak, Jabłonka, Konin
Kategorie: wąskotorówki
Dostępność: widoczne dla wszystkich
Data: 01.02.2015 20:31
Wyświetleń: 974
Data wykonania zdjęcia: Sierpień 2006
Rozmiar pliku: 173.7 KB

EXIF:

Model: JD4.1Z8
Producent: JENOPTIFIED
Wartość przysłony: f/3.2
Czas ekspozycji: 1/1000 sek.
[Przełącz na mobilną wersję tej strony]

© 2020 Ukalo & Pewusoft. Napędzane piwem i 4images 1.7.11 Copyright © 2002-2020 4homepages.de
Strona zawiera poprawny XHTML oraz śladowe ilości orzechów laskowych.