Manchester - Cornbrook

Manchester - Cornbrook
© rafal_ost - wszelkie prawa zastrzeżone.
Poprzednie zdjęcie:
Manchester - Piccadilly Gardens
album  postcard_off Następne zdjęcie:
Zestaw ciągnik + naczepa + przyczepa

Manchester - Cornbrook

Opis: W poszukiwaniu pracy zapędziłem się daleko na północ, bo aż do Manchesteru. I... jestem pod wielkim wrażeniem zarówno miasta, jak i zastosowanych w nim rozwiązań.

Pozwólcie, że nie będę podawał encyklopedycznych danych, każdy może je znaleźć na Wikipedii. W każdym razie Manchester, jak prawie każde angielskie miasto poza Blackpool, wyrżnął tramwaje do zera na własne życzenie w latach 50. i 60. Jednakże był pierwszym miastem, które zorientowało się w swoim błędzie i podjęło starania co do przywrócenia tego środka transportu. Pierwsze "nowe" tramwaje ruszyły w 1992 i od tej pory były sukcesywnie rozbudowywane. Najnowsza linia, wiodąca na lotnisko, została oddana do eksploatacji zaledwie kilka miesięcy temu. Obecnie Manchester może się pochwalić największą w Wielkiej Brytanii siecią tramwajową, którą tworzy 7 linii o sumarycznej długości około 1/3 łódzkiej sieci [z podmiejskimi włącznie; dziwny system samorządów terytorialnych w Anglii sprawia, że część z manchesterskich linii również jest formalnie podmiejska, choć i tak kursują w ramach jednej aglomeracji].

Stacja/ przystanek Cornbrook. Manchesterskie tramwaje, czyli Metrolink, to właściwie kombinacja tramwaju i kolei miejskiej - spora część tras idzie po dawnych liniach kolejowych z wysokimi peronami [900 mm nad główką szyny, co wymusza również budowę wysokich peronów w centrum, nad poziomem ulic]. Dystanse między przystankami są również nie całkiem tramwajowe - średnio 3-4 minuty. Na zdjęciu widzimy Cornbrook, duży węzeł przesiadkowy, położony w tak zakazanej okolicy, że szczęka opada, a maniakowi degenery takiemu jak ja morda się cieszy. Mamy tu klimaty mniej więcej stacji Łódź Chojny przed remontem, choć do centrum o wiele bliżej. Brukowane uliczki, składy złomu, tereny po wyburzonych magazynach, mnóstwo graffiti i żulki proszące o parę pensów na tani mózgojeb wymieszane ze Świadkami Jehowy.

Typowo po angielsku, linie tramwajowe nie mają numerów i identyfikowane są po krańcówkach albo kolorach na schemacie sieci. Tu na przystankostację wtacza się Bombardier Flexity Swift M5000 #3042 linii Bury-Altrincham albo OIDP zielonej. Pętli brak - wszystkie wagony są dwukierunkowe. Więcej na ten temat przy okazji kolejnych zdjęć :)
Autor zdjęcia: rafal_ost
Słowa kluczowe: Manchester, Cornbrook, Metrolink, 3042
Kategorie: architektura, Wielka Brytania, zagranica
Dostępność: widoczne dla wszystkich
Data: 14.11.2014 20:04
Wyświetleń: 1566
Data wykonania zdjęcia: 13 listopada 2014
Rozmiar pliku: 73.6 KB

EXIF:

Model: PAP4044DUO
Producent: Prestigio
Długość ogniskowej: 3.5mm
Wartość przysłony: f/2.8
Czas ekspozycji: 1/184 sek.
Tryb naświetlania: Ręczny
Data utworzenia: 13.11.2014 08:32:19
[Przełącz na mobilną wersję tej strony]

© 2021 Ukalo & Pewusoft. Napędzane piwem i 4images 1.7.11 Copyright © 2002-2021 4homepages.de
Strona zawiera poprawny XHTML oraz śladowe ilości orzechów laskowych.