SZO-A WPOLL

SZO-A WPOLL
© klos - wszelkie prawa zastrzeżone.
Poprzednie zdjęcie:
Sprzedam Opla... eee... rower :)
album  postcard_off Następne zdjęcie:
Drewniak Gigant - wciąż zamieszkały!

SZO-A WPOLL

Opis: Sygnalizator zewnętrzny optyczno-akustyczny popularny i szeroko montowany w Polsce w latach 90. Była to jedna z pierwszych tego typu, szeroko stosowanych syren, którą spotkać można było na licznych elewacjach budynków użyteczności publicznej jak szkoły, fabryki, urzędy, ale także u przedsiębiorców prywatnych (zakłady produkcyjne, banki).

Jestem pewien, że każdy z nas zna sylwetkę poczciwego sygnalizatora opatrzonego syreną. Urządzenia te wydawały donośny odgłos alarmu wydzielając przy tym migające, pomarańczowe światło.

Co ciekawe, jako klosz lampy sygnalizacyjnej zastosowano... kierunkowskaz od autobusów i ciężarówek rodzimej produkcji "JELCZ".

Po latach 90. coraz rzadziej montowano takie urządzenie alarmujące, a obecnie można je spotkać już tylko w nielicznych punktach, często w stanie niesprawnym. Wadą sygnalizatora było to, że nie posiadał należytej ochrony antykorozyjnej, przez co blacha szybko rdzewiała dając tyle zły efekt wizualny, co po prostu zalewając urządzenie.

SZO-A wisiały wszędzie, na "Z.P.W. Pawelana", na elewacji SP5 czy, jak na załączonej fotografii wykonanej w dniu 3 marca 2015 roku, na gmachu Zespołu Szkół przy ulicy Gdańskiej oraz budynku dawnej prokuratury w tym samym miejscu, ino po drugiej stronie ulicy.
Autor zdjęcia: klos
Słowa kluczowe: Pabianice, Garncarska, Gdańska, Alarm, Sygnalizator, Kierunkowskaz, Syrena
Kategorie: inne, łódzkie, Pabianice
Dostępność: widoczne dla wszystkich
Data: 10.02.2021 21:02
Wyświetleń: 553
Data wykonania zdjęcia: 03 marca 2015
Rozmiar pliku: 444.3 KB
[Przełącz na mobilną wersję tej strony]

© 2022 Ukalo & Pewusoft. Napędzane piwem i 4images 1.9 Copyright © 2002-2022 4homepages.de
Strona zawiera poprawny XHTML oraz śladowe ilości orzechów laskowych.