Strona główna>widoczne dla wszystkich>Wiertarki małej stabilizacji


Wiertarki małej stabilizacji
Polecane!

Wiertarki małej stabilizacji
© Kocewicz - wszelkie prawa zastrzeżone.
Poprzednie zdjęcie:
S8
album  postcard_off Następne zdjęcie:
W Smolnicy - strażackie zdjęcie

Wiertarki małej stabilizacji

Opis: Mimo że historia elektrycznej wiertarki sięga końca XIX wieku, wiele osób jako "starą wiertarkę" kojarzy przede wszystkim taką z napędem korbowym, dwubiegową lub malutką, jednobiegową, z odkrytą przekładnią. Pokażę teraz czym dysponował przemysł polski na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.
Głównym producentem ręcznych elektrowiertarek była Cieszyńska Fabryka Narzędzi - CeFaNa, znana potem jako Celma. Nie wiem kiedy uruchomiono produkcję, celuję że w pierwszej połowie lat 50. Model PRCa to inżynieria wsteczna konstrukcji zachodnioniemieckiej firmy FEIN, znanej z elektronarzędziowych innowacji. Pierwsza od góry jest właśnie taką bezceremonialną kopią, niestety urwana tabliczka uniemożliwia datowanie. Odtworzony lakier młotkowy to już moja praca.
Druga wiertarka zawiera już szereg zmian wprowadzonych zapewne już w Cieszynie, przede wszystkim inaczej zabudowane szczotki, mniej wystające i mniej narażone na ryzyko zawadzenia i potłuczenia osłony. Z Cieszyna w Polskę wyszła w 1966, lakier ma nieźle nadgryziony, ale oryginalny, bardzo fajnie to wygląda.
Trzecia wiertarka to jak na razie największa ciekawostka, bo wyprodukowały ją... Łódzkie Zakłady Kinotechniczne na Nowotki 41. Model KW-1215, rok 1962. Wieść gminna niesie, że jest to kopia przedwojennego Siemensa. Wykonana bardziej pancernie i finezyjnie od cieszyńskich koleżanek, jest także nieco mocniejsza. Zwraca uwagę nietypowa "szyjka" wiertarki, uniemożliwiająca mocowanie typowych akcesoriów, jak choćby uchwytu stołowego. Trzeba ją łapać "w pas". Napęd niby ma sprawny, ale brakuje spustu, włącznika i dekielka na jedną szczotkę.
Wszystkie egzemplarze są oczywiście jednobiegowe, bez regulacji obrotów, bez "wstecznego", bez udaru. Co prawda nie wykują dziury na kołek w betonowym bloku, ale do prostych prac w metalu i drewnie zupełnie wystarczają. No i ten dźwięk!
Autor zdjęcia: Kocewicz
Słowa kluczowe: Wiertarka, PRCa, KW-1215, PTRk-13, PTRk-10, ŁZK, elektronarzędzia
Kategorie: inne
Dostępność: widoczne dla wszystkich
Data: 25.09.2015 14:31
Wyświetleń: 989
Data wykonania zdjęcia: (nieznana)
Rozmiar pliku: 359.1 KB

EXIF:

Model: COOLPIX L310
Producent: NIKON
Czułość ISO: 400
Długość ogniskowej (dla klatki 35mm): 70mm
Długość ogniskowej: 12.6mm
Wartość przysłony: f/4
Czas ekspozycji: 1/10 sek.
Tryb naświetlania: Automatyczny
[Przełącz na mobilną wersję tej strony]

© 2020 Ukalo & Pewusoft. Napędzane piwem i 4images 1.7.11 Copyright © 2002-2020 4homepages.de
Strona zawiera poprawny XHTML oraz śladowe ilości orzechów laskowych.